Batı Postası
Baþlýk

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten “Ayasofya” açıklaması

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, İstanbul’un fethinin sembolü olan Ayasofya’nın yeniden ibadete açılıp açılmayacağı konusunda açıklamada bulundu. Çelik, “Çalışmalar belli bir karar noktasına vardığı zaman Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanacaktır” dedi. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MKYK toplantısı sonrası gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Müze statüsünde olan Ayasofya’nın yeniden ibadete açılıp açılmayacağıyla ilgili konuşan Çelik, Türk siyasetinde 1934’ten […]

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten “Ayasofya” açıklaması
08 Haziran 2020 - 21:50 'de eklendi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, İstanbul’un fethinin sembolü olan Ayasofya’nın yeniden ibadete açılıp açılmayacağı konusunda açıklamada bulundu. Çelik, “Çalışmalar belli bir karar noktasına vardığı zaman Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanacaktır” dedi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MKYK toplantısı sonrası gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Müze statüsünde olan Ayasofya’nın yeniden ibadete açılıp açılmayacağıyla ilgili konuşan Çelik, Türk siyasetinde 1934’ten beri bu konuda pek çok tartışma yapıldığını anımsattı.

İnsanlığa ait bu mirasın, abidevi eserin kilise olarak hizmet verdiği dönemlerden sonra cami haline dönüştürüldüğünü ve milletin gözünde muazzam bir yerinin bulunduğunu dile getiren Çelik, şöyle konuştu:

“Hem insanlık için son derece önemlidir hem de Ayasofya Camii olarak her zaman kalplerde, gönüllerde özel bir yere sahiptir. Çeşitli aşamalardan geçti bu süreç, çeşitli siyasi tartışmalar yapıldı. Kuşkusuz Cumhurbaşkanımızın daha önceki açıklamaları da var; ‘biz çalışırız, hangi karara vardığımızı yeri geldiği zaman açıklarız.’ Halen o noktada olduğumuzu söyleyebilirim. Bu çalışmalar belli bir karar noktasına vardığı zaman Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından tabi ki açıklanacaktır.”

Çelik, vatandaşların, milletin bu konudaki hissiyatını, mesajlarını değerlendirdiklerini, bunları her zaman göz önüne aldıklarını vurguladı.

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER