Batı Postası
Baþlýk

BAKAN PAKDEMİRLİ KURU ÜZÜM TABAN FİYATINI AÇIKLADI

Tarım ve Orman Bakanı Bekir PAKDEMİRLİ Manisa’da düzenlenen bir törende 2019 yılı kuru üzüm taban fiyatı nı 10 TL olarak açıkladı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli,törende yaptığı konuşmasında 2019 yılı  üzüm rekoltesi ile ilgili olarak da açıklamlarda bulundu. Türkiye genelinde 2019’da 4,2 milyon ton yaş üzüm ve 300 bin tonun üzerinde çekirdeksiz kuru üzüm rekoltesi beklendiğini belirten […]

BAKAN PAKDEMİRLİ KURU ÜZÜM TABAN FİYATINI AÇIKLADI
23 Ağustos 2019 - 0:00 'de eklendi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir PAKDEMİRLİ Manisa’da düzenlenen bir törende 2019 yılı kuru üzüm taban fiyatı nı 10 TL olarak açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli,törende yaptığı konuşmasında 2019 yılı  üzüm rekoltesi ile ilgili olarak da açıklamlarda bulundu. Türkiye genelinde 2019’da 4,2 milyon ton yaş üzüm ve 300 bin tonun üzerinde çekirdeksiz kuru üzüm rekoltesi beklendiğini belirten Bakan PAKDEMİRLİ, çekirdeksiz kuru üzümde borsa fiyatının 10 liranın altına düşmesi halinde TMO’nun müdahale alımı yapabileceğini ifade etti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Manisa Ticaret Borsasında düzenlenen Sultani Çekirdeksiz Üzümü yeni sezon açılışı ve geleneksel ilk üzüm satış töreninde yaptığı konuşmada.

Manisa’da 515 bin hektar alanda tarım yapıldığını söyledi. Pakdemirli konuşmasında

Manisa’da toplam üzüm üretiminin 1,2 milyon tonu geçtiğini, Türkiye kuru üzüm üretiminin yüzde 85’i, sofralık üzüm üretiminin ise yüzde 20’sinin bu kentte üretildiğini anlatan Bakan Pakdemirli, bakanlığı döneminde buğday, arpa, fındık gibi bir çok üründe çiftçinin artan maliyetlere rağmen memnun olacağı fiyatları açıkladıklarını dile getirdi..

Devleti yük altına sokmadan, piyasaları iyi takip ederek çiftçinin kazancını artırmaya gayret ettiklerini dile getiren Pakdemirli, şöyle konuştu:

“Tohumdan çatala kadar olan zincirin içinde herkes hakkını alacak. Ama buradaki değer zincirini tekrar planlayıp programlamamız gerekiyor. Özellikle taze meyve sebze işini üreticinin en çok kazanacağı hale getirmemiz lazım. Kışın bazı problemler yaşadık sebzeyle ilgili. Tarlada ürün 3 lira ama İstanbul’da Ayşe Teyze’nin evinde 12 lira. Olmaması gereken bir şey. En çok emeği olan kesim en az katma değeri alıyor. Hal yasası ve perakende yasası üzerinde tekrar çalışılıyor. Bu konu, Ticaret Bakanlığı’nın uhdesinde ama bizim de katkılarımızla tohumdan çatala olan zinciri tekrar planlamamız gerekiyor. Bu yasa değişikliklerini önümüzdeki aylarda meclise sevk ediyor olacağız.”

Bakan Pakdemirli 2017’de kuru üzüm üretici fiyatının 4-5 lira olduğunu, 2018 yılında rekoltenin düşük olması nedeni ile üretici fiyatlarının 8-12 lira arasında seyrettiğini, 2018 yılında kuru ve yaş toplam ihracatın ise 611 milyon dolara ulaştığını söyledi.

Rekolte tahminini açıklayan Pakdemirli, “Türkiye genelinde 2019’da 4,2 milyon ton yaş üzüm üretimi bekleniyor, bunun içinde çekirdekli ve diğerleri de var. Kuru üzüm rekoltesinin de 300 bin tonun fevkinde olması bekleniyor. Çekirdeksiz kuru üzüm ihracatının tamamına yakınının Manisa’dan olduğunu ifade etmek istiyorum. Ekim ayında tarım şuramız var. Tarım Türkiye’de futboldan daha çok konuşulan bir konu. Biz herkesi dinlemeye açığız. Tarım şurasına ‘fikrin varsa ilet’ diye üreticilere SMS gönderdik. Bizim danışmanlık firmalarına ihtiyacımız yok, köydeki Mehmet Amca, Ayşe Teyze’yi dinlersek tarımla ilgili işin en doğrusunu yaparız.” Şeklinde konuştu.

Manisa’ya gelirken kendisini Aydın’dan arayanların olduğunu aktaran Pakdemirli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“(Üzümü destekleyecekmişsiniz Sayın Bakan, biz de incirin desteğini istiyoruz) dediler. Bu ürünler bizim için son derece önemli. Türkiye için stratejik olan ürünlerin önemine binaen bizim bu ürünleri, üreticiyi mutlaka destekliyor olmamız lazım. Üreticiye arkasında olduğumuzu hissettirmemiz lazım. Nasıl diğer ürünlerde arkasında olduysak bundan sonra Türkiye’nin stratejik ürünleri olan bu ürünlerinde arkasında olacağız.’’

 

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER