Batı Postası
Baþlýk

BEKRİ MUSTAFA KİMDİR?

Sitemizde yayınlanan haber ve köşe yazılarında tarihi bir şahsiyet olan BEKRİ MUSTAFA’nın adının sık kullanılması sanırım sizinde dikkatinizi çekmiştir.Günümüzde de yeri geldikçe adı kullanılarak kişilere göndermelerde bulunulan BEKRİ MUSTAFA’yı anlataılm istedik size…. İşte BEKRİ MUSTAFA’NIN HİKAYESİ 1593-1634 yıllarında Sultanahmet’te doğup-yaşayan Bekri Mustafa’nın adını, herhalde duymuş olmalısınız… Onun,kendini genç yaşında “içki”ye verdiğini, “gece-gündüz içtiği” içinBekri namıyla […]

BEKRİ MUSTAFA KİMDİR?
27 Ağustos 2019 - 23:34 'de eklendi.

Sitemizde yayınlanan haber ve köşe yazılarında tarihi bir şahsiyet olan BEKRİ MUSTAFA’nın adının sık kullanılması sanırım sizinde dikkatinizi çekmiştir.Günümüzde de yeri geldikçe adı kullanılarak kişilere göndermelerde bulunulan BEKRİ MUSTAFA’yı anlataılm istedik size….

İşte BEKRİ MUSTAFA’NIN HİKAYESİ

1593-1634 yıllarında Sultanahmet’te doğup-yaşayan Bekri Mustafa’nın adını, herhalde duymuş olmalısınız…

Onun,kendini genç yaşında “içki”ye verdiğini, “gece-gündüz içtiği” içinBekri namıyla ün yaptığını ve 41 yaşında öldüğünü belki bilmezsiniz ama,Bekri Mustafa’nın “imam” olma hikâyesini herhalde bilirsiniz.

Efendim, hikâye şöyle:

Bekri Mustafa, yoksul bir mahallede “Küçük Ayasofya Camii”nin önünden geçmektedir… O sırada musallada bir tabut vardır, fakat namazı kıldıracak imam ortalarda yoktur.

Cemaatin, beklemekten canı sıkılır ve başında kavuğu, sırtında cübbesiyle oradan geçen Bekri Mustafa’yı“hoca” zannederek namazı kıldırmasını söylerler.

“Yok, ben hoca değilim” dese de, dinlemezler ve zorla öne geçirirler.

Bekri Mustafa namazı kıldırdıktan sonra tabutun örtüsünü açar ve ölünün kulağına bir şeyler fısıldar.

Cemaat, ölüye ne söylediğini merak eder.

Bekri Mustafa gülerek cevaplar:

“Sen şimdi aramızdan ayrılıp ahirete gidiyorsun. Eğer orada, bu dünyanın ahvalini sana sorarlarsa, Bekri Mustafa Ayasofya’ya imam oldu dersin.Onlar durumu anlar…” dedim.

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER