Batı Postası
Baþlýk

Meteoroloji’den Zirai Don Uyarısı!…

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü, Balkanlardan gelecek soğuk ve yağışlı havaya karşı Zirai Don uyarısında bulundu. Ülke genelinde hava sıcaklıkları geçtiğimiz pazar gününden itibaren Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı sistemle birlikte  hissedilir derecede düşmeye başladı. Önümüzdeki günlerde hava sıcaklıklarının 8-15 derece  azalması bekleniyor. Bölgemizde Zirai Don Bekleniyor  Bölgemiz, hafta başından (Pazartesinden) itibaren yağışlı hava dalgasının etkisi […]

Meteoroloji’den Zirai Don Uyarısı!…
16 Mart 2020 - 15:01 'de eklendi.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü, Balkanlardan gelecek soğuk ve yağışlı havaya karşı Zirai Don uyarısında bulundu.

Ülke genelinde hava sıcaklıkları geçtiğimiz pazar gününden itibaren Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı sistemle birlikte  hissedilir derecede düşmeye başladı. Önümüzdeki günlerde hava sıcaklıklarının 8-15 derece  azalması bekleniyor.

Bölgemizde Zirai Don Bekleniyor 

Bölgemiz, hafta başından (Pazartesinden) itibaren yağışlı hava dalgasının etkisi altına girecek. Salı gecesinden itibaren ise sıcaklıklar da ciddi bir düşüş meydana gelecek. Eksi 1 dereceye kadar düşecek olan hava sıcaklığı, Çarşamba günü ise -3 dereceyi görecek.

Uzmanlara göre,Salı gecesi bölgemizde hafif kuvvette zirai don riski bulunmaktadır. Çarşamba gecesi ise orta kuvvette zirai don riski olacağı tahmin ediliyor. Perşembe ve Cuma günleri zirai don olayının sürmesi bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan zirai don uyarısında; Sıcaklığın gün içinde düşüşü genellikle öğleden sonra başlayıp, gece yarısından itibaren kritik seviyenin altına düşer. Düşüş gündoğumuna kadar sürer. Bu düşüş, gökyüzünün açık yada kapalı olmasına, rüzgar şiddetine, havadaki nispi nem oranına, yağışa, topografyanın güneşe karşı konumuna göre hızlı yada yavaş olabilmektedir. Sıcaklığın en düşük olduğu saatler sabaha yakın saatler olup genellikle gündoğumundan hemen önce pik değere ulaşmaktadır. Tarımsal üretiminde meydana gelen zararlar, genellikle bu aralıkta meydana geldiğinden, üreticilerimizin tedbirlerini bu periyot için planlaması, meydana gelebilecek zararı en aza indirecektir.

 

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER